deneme

Olympos-Çıralı

Olympos-Çıralı

Olympos-Çıralı

Akdenizin likya sahil şeridinde bulunan sayısız koylar binlerce yıllar önce bile çok emin limanlar olarak kullanılmıştır. Yunanlılar ve Romalılar arasında ki yoğun ticaret trafiğini tehlikeye sokan korsanlar tarafından çok tercih edilen yerlerdendi. Buradaki dağlık bölgeler korsanların geri çekilip saklanması ve de çalınan hazinelerin saklanması için en uygun yerlerdi.

    

Sezar bile burada korsanlar tarafından kaçırılıp yüksek bir fidyeyle serbest bırakılmıştır. Tabi onun intikamı çok korkunç olmuştur. Korsanları amansız takip ettirip nerdeyse hepsini katlettirip, yok etmişlerdir. Böylelikle Roma likya uygarlığında ki siyasi durumunu da sağlamlaştırmıştı. Roma İmparatorluğunun en güçlü zamanında başkent Olympos olmuştur. Sayısız ve eşi olmayan kalıntıları günümüzde bile hayranlıkla seyir edebilirsiniz.

      

Ancak Bizans zamında korsanlar yine üstünlük sağlamışlardı. Derenin ağzında korsanlara karşı bir kale inşa edilmiştir. Fakat Romanın çöküşüyle birlikte zamanla bakımsız bir bahçeye benzedi. Liman yok oldu be XI yüzyılda çalıların çırpıların arasında kayboldu. Kalıntıları geçen yüzyılın sonlarına doğru tekrar açığa çıkartıldı. Olympos’un kalıntılarını görmenizi önemle tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir