deneme

Çamyuva

Çamyuva

Çamyuva

Beldemiz 1944 yılına kadar Kemer’in bir mahallesiydi ve o zamanki mahalle adı Ağva idi. Ağva mahallesi Kemer’den ayrılarak köy oldu. Beldemizin bitişiğin de bulunan AĞVA(Su)deresinden dolayı bu adı almıştır. (Ağva kelimesi İtalyanca’da su anlamına gelmektedir.) 1961 yılında bir yasa ile Türkçe olmayan yerleşim birimlerinin adları değiştirilerek yerine Çamyuva adı verildi. Böylece beldemiz Çamyuva adını aldı. 1992 Yılında Belediye olan Çamyuva Beldesi ilk defa 1994 Yerel Seçimlerinde Belediye olmuştur. Çamyuva Beldemizin 3 adet mahallesi vardır. Bunlar Merkez Mahallesi, Uzunçınar Mahallesi ve Sarıören Mahallesi’dir.

ÇAMYUVA Beldemiz, Antalya’nın güney batısında, yurdumuzun güneyinde ve Akdeniz Bölgesindedir. Doğusunda Akdeniz, batısında Tahtalı dağı, güneyinde Ağva deresi (bu dere Kemer ile sınırını teşkil etmektedir.)ve güneyinde Phaselis antik kentiyle Tekirova Beldesi bulunmaktadır. Beldemizin yüzölçümü 2.000.000.m2.dır. Nüfusu 10.000 civarında olup, yaz sezonunda 30.000’i bulmaktadır. Beldemiz Çamyuva parlak güneşi, yılın sekiz ayında denizden yararlanmaya olanak veren iklimi, çevreyi saran dağları, doğal güzelliği, antik izleri ile ünlüdür.

İlçe merkezine 8 km. şehir merkezine 50 km. uzaklıkta bulunan beldemizde nadide kumsalımız denize nispet yaparcasına ikinci bir güzellik sergilemektedir.

Haziran ayının ortalarına kadar o kumsalların üzerinde güneşlenip terlerken zaman zaman tahtalı dağının başındaki bembeyaz kara bakıp kışın serinliğini, yüreğimizin kuytu bir köşesinde hisseder, sırtımızda güneşin sıcaklığı ayaklarınızda denizin sarhoşluğu, yüreğinizde karın serinliği bambaşka düşlere dalar gidersiniz. Yaylaları; Yaylara yapılan safari gezileri , geziler sırasında yayla köylerinde ikram edilen soğutulmuş buz gibi bir bardak ayranı, suyu ayrı bir lezzet ayrı bir güzelliktir. Gökyüzünün kaybolduğu, çınar ve çam ormanlarının sizi yeşil bir fanus gibi sardığı yeşillikler içinde geleceğin umutlarına, aşkların en güzeline götüren ikinci bir belde yoktur.El değmemiş doğal güzellikleri, güneşi, denizi, kumu, gezdikçe tanıdıkça sizi asırlar öncesine götüren tarihi zenginlikleri ile Olimpos’un Phaselis’i birkaç sayfa ile anlatılamaz.

Dalından koparılan dünyanın en güzel portakalı, narı, seradan ellerinizle topladığınız sebzeleri, başında bekleyerek sağılanı aldığınız sütü, kümesten aldığınız birkaç yumurtası, bu doğal güzelliklerinin yanı sıra, inşa edilmiş süper konaklama tesisleri, her bütçeye cevap veren mütavazi pansiyonları, zengini, cahili, uleması, yerlisi yabancısı, çarşısı pazarı, polikliniği, kliniği hiçbir fark gözetmeden sadece insan olgusunun düşünülüp yaşandığı bir beldedir Çamyuva.Daha ne söylenebilir, sokaktaki köpeğine, bahçesinde, parkında oynayan çocuğuna, bin bir çeşit ağacına, çiçeğine, kuşuna, toprağına, taşına soluduğumuz her pislikten yoksun havasına candan gülen insanına tutkun olmamak elde değil. Kısacası Çamyuva’yı tanımak, Çamyuva’da yaşamak bir sevdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir